Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide! Hoci je leto ešte trochu ďaleko, na jar už nemusíme dlho čakať. Fašiangy sa pôvodne niesli v tomto znamení: odohnanie chladu, zimy a radosť z prichádzajúcej jari. Keď sa povie fašiangy, ľuďom sa vybavia hlavne pestrofarebné masky, fašiangový sprievod alebo napríklad karneval. U nás sme si fašiangový deň pripomenuli dnes – 13.2.2024 Škraboškovým dňom, čiže nosením fašiangových masiek. Ale nám to pristalo, však?
Deň bezpečného internetu
Deň bezpečného internetu“ (SID) organizuje sieť Insafe/INHOPE v Európe s podporou Európskej komisie každý rok vo februári, na podporu bezpečného a pozitívneho používania digitálnych technológií, najmä medzi deťmi a mladými ľuďmi. Spája milióny ľudí, aby inšpirovali k pozitívnym zmenám na internete, aby zvyšovali povedomie o otázkach bezpečnosti online a zúčastňovali sa na podujatiach a aktivitách po celom svete.
V rámci Slovenska pripravilo Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch (NKS), digiQ – Digitálna inteligencia a Národná linka na pomoc deťom v ohrození Viac ako Nick možnosti ako sa zapojiť pre školy, deti ako kolektívy formou rôznorodých aktivít - podrobne v prílohe a na stránke https://bezpecnyinter.net/safer-internet-day/
Témou tohto ročníka je: “Šírme digitálne dobro.“
V prípade zapojenia je možné vyhrať zaujímavé ceny.
Viac info sa dozviete tu:
Den_bezpecneho_internetu.pdf
Sirme_digitalne_dobro_6._februar_2024.pdf
PREVENTÍVNA PROTIDROGOVÁ AKCIA
Prednáška preventisky
V deň polročného vysvedčenia 31.1.2024 sa na našej škole konala prednáška preventistky kpt. Ing. Z. Rozsypalovej z OR PZ v Michalovciach o trestnoprávnej zodpovednosti za nedovolenú výrobu a držbu omamnej a psychotropnej látky a jedu, šírenie toxikománie a neoprávnené prechovávanie omamnej a psychotropnej látky, jedov a prekurzorov. Prednášky boli rozdelené na jednotlivé skupiny, aby tak mali žiaci možnosť diskutovať v komornejšej atmosfére. Žiaci dostali od preventistky prednášku o tom, čo sú to drogy a návykové látky, aké drogy poznáme, aké sú ich účinky na ľudský organizmus. Upozornila žiakov na závažný fakt ohľadom drog a drogovej závislosti ktorým je skutočnosť, že každý vie, že droga poškodzuje zdravie, psychiku a následne aj postavenie v spoločnosti, ale napriek tomu sú drogy užívané práve pre zlepšenie menovaných kvalít.
Z dôvodu narastajúceho počtu šíriteľov nepravdivých informácií, pani preventistka využila príležitosť aj k tomu, aby apelovala na zodpovednosť občanov za šírenie poplašnej správy.Ukážka práce policajného psa
Prednáška o škodlivosti drog bola spojená s preventívnou protidrogovou akciou spojenou s ukážkou činnosti drogového psa. Akcia sa uskutočnila na základe požiadavky našej školy v rámci prevencie. Triedy mali možnosť sa dozvedieť, ako prebieha výcvik takéhoto psa a vidieť ho pracovať naživo. Uniformovaní policajti z OR PZ v Košiciach prišli v spolupráci s preventistkou kpt. Ing. Zuzanou Rozsypalovou (z OR PZ z Michaloviec). Do priestorov školy prišli s 2-ročným psom belgického ovčiaka menom Radar, ktorý je cvičeným na vyhľadávanie omamných a psychotropných látok. Pes sa svojím vynikajúcim čuchom snažil zistiť, či náhodou nemá niekto z nás niečo spoločné s drogami. Nevyňuchal nič, no presvedčil nás o svojej šikovnosti a o tom, že „koketovať“ s drogami sa neoplatí.
Samozrejme, že sme boli zvedaví aj na to, ako polícia postupuje v prípade, že u maloletého žiaka sa nájdu drogy alebo pachová stopa po nejakej omamnej látke. Policajti sa so žiakmi podelili o skúsenostiach z praxe. Išlo hlavne o informovanie o trestnoprávnej zodpovednosti za nedovolenú výrobu a držbu omamnej a psychotropnej látky a jedu, šírenie toxikománie a neoprávnené prechovávanie omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov.
Touto cestou sa chceme POĎAKOVAŤ policajtom za výbornú preventívnu akciu, za ich asertívny prístup, odbornosť a ochotu odpovedať na rôzne zvedavé otázky. Veríme, že aj táto preventívna akcia podporila odhodlanie žiakov vážiť si život a neničiť si ho ľahkovážnym konaním.