• Extra hodina - Prepravné technológie v doprave - 4. ročník

• Na predmete „Prepravné technológie v doprave“ sa žiaci oboznámia s najnovšími informačnými a komunikačnými systémami používanými v železničnej nákladnej a osobnej doprave. Taktiež predmet poskytne žiakom informácie o možnostiach prístupu k elektronickým dokumentom a zároveň ich oboznámiť s používaním  v prevádzke. Žiaci sa naučia plánovať prepravnú trasu v nákladnej a osobnej doprave, urobiť elektronickú objednávku prepravy a uzatvoriť prepravnú zmluvu, vypočítať cenu prepravného.

Obsahom hodín bude naučiť žiakov ako využiť informačné a komunikačné systémy či už v pracovnom, alebo osobnom živote. Naučia sa používať aplikácie železničných dopravcov a v prípade potreby  komunikovať prostredníctvom nich s informačnými systémami podnikov (ISP). Naučia sa využívať zákaznícky portál ISP, sťahovať tlačivá a dokumenty, oboznámia sa s tarifami a príslušnými predpismi.

Využitie techniky:

• Notebooky a interaktívnu tabuľu s dataprojektorom budú žiaci využívať priamo pri práci s aplikáciami dopravcov. Na tlač jednotlivých výstupov budú využívať tlačiareň a multifunkčné zariadenie.
          • Mapy Európy a iných krajín a SR budú využívať na precvičenie čitateľskej gramotnosti pri plánovaní najefektívnejších prepravných trás.

Žiaci budú s príslušnými pomôckami a technikou aktívne pracovať na jednotlivých vyučovacích hodinách, naučia sa ovládať portály a aplikácie, s ktorými sa reálne môžu stretnúť v praxi v dopravných spoločnostiach, aj v súkromnom živote.

Cieľom predmetu „Prepravné technológie v doprave“ bude dosiahnuť prehĺbenie týchto gramotností:

• čitateľská gramotnosť- žiaci sa musia pred samotným použitím komunikačných a informačných systémov správne oboznámiť s postupom jednotlivých úkonov, potrebných na dosiahnutie uzatvorenia prepravnej zmluvy v železničnej nákladnej a osobnej dopravy, musia vedieť správne pracovať s údajmi vyplývajúcimi so sociálnej legislatívy a až následne tieto vedomosti aplikovať do vypracovania konkrétnych úloh. Žiaci musia najskôr zvládnuť manuálny postup, čítať informácie príslušné pre príslušný portál spoločnosti až potom pristúpiť k realizácii úlohy.
          • matematická gramotnosť- žiaci budú počítať kilometrickú vzdialenosť prepravnej cesty pri plánovaní prepravy, a kalkulovať cenu za učiteľom zvolenú prepravu.
          • informatická gramotnosť- tá sa bude uplatňovať predovšetkým pri práci s vyhľadávaním informácií na portáloch dopravných spoločností a pri práci so samotnými komunikačnými a informačnými technológiami.