Prienik počítačovej techniky do technickej praxe mení zaužívané pracovné postupy. Klasické kreslenie je vytláčané kreslením s podporou počítačov. Z toho dôvodu je potrebné pripraviť aj absolventov SOŠ tak, aby mali základné vedomosti a zručnosti potrebné pre ovládanie niektorého z programov počítačovej grafiky.
Cieľom predmetu je poskytnúť žiakom súbor vedomostí, zručností a kompetencií o základoch premietania a technickom zobrazovaní, formovať logické myslenie a rozvíjať vedomosti, zručnosti, spôsobilosti využívať informačné technológie v zobrazovaní súčiastok a dosiahnuť prehĺbenie týchto gramotností:
- čitateľská gramotnosť – žiaci musia ovládať teóriu technického kreslenia pri navrhovaní súčiastok, poznať zásady zobrazovania, premietania, kótovania súčiastok, musia vedieť čítať technické výkresy a následne aplikovať tieto poznatky pri práci na počítači.
- informatická gramotnosť - žiaci sa pred prácou s príslušným softvérom musia oboznámiť s príkazmi na ovládanie jednotlivých programov, aby mohli vytvoriť svoje modely a porovnať výhody a nevýhody práce v jednotlivých programoch.
- matematická gramotnosť – žiaci musia vedieť kresliť súčiastky v mierkach (veľké modely, detaily súčiastky...), prepočítavať kóty a poznať prevody jednotiek.
- jazyková gramotnosť – žiaci majú ovládať príkazy na ovládanie programov, ktoré sú v anglickom jazyku.
Predmet „Počítačová grafika v technickom kreslení“ poskytuje žiakom, základné informácie o AutoCAD programe a o programe a o ich prínose pre tvorbu technických výkresov, zavádza také atribúty do práce žiakov, Google SketchUp akými sú efektivita, kvalita, dynamika, pružnosť, oboznamuje so základnými funkciami týchto programov, vytvára základné zručnosti potrebné pre zvládnutie základných funkcií programov a vytvára zručnosti potrebné pre počítačovú tvorbu výkresov jednoduchých súčiastok.
Tento predmet má prepojiť poznatky klasického technického kreslenia (tušom na papieri), kreslenia pomocou AutoCAD programu a modelovania súčiastok v programe Google SketchUp, v ktorom sa dajú rýchlo a jednoducho vytvárať 2D a 3D modely, pričom vytvorenie geometrických tvarov je veľmi jednoduché. SketchUp taktiež umožňuje exportovať modely do rôznych grafických formátov, ako je JPG, BMB, TIFF, PNG. Je to univerzálny protiklad ku komplikovanejším a drahým CAD programom, preto predmet „Počítačová grafika v technickom kreslení“ umožní žiakom porovnávať kreslenie súčiastok v jednom i druhom programe, zistiť výhody a nevýhody kreslenia všetkými troma spôsobmi, napr. presnosť, oprava chýb, rýchlosť, spätné prepracovanie návrhu..., čo pri klasickom kreslení na výkres je oveľa zložitejšie. K vyučovaniu teórie bude potrebná interaktívna tabuľa a dataprojektor, žiaci budú pracovať na notebookoch, budú potrebovať príslušný softvér a tlačiarne, aby mohli výstupy z programov vytlačiť a porovnať kvalitu technického výkresu nakresleného rukou pomocou rysovacích pomôcok a výkresu vytlačeného tlačiarňou.
Stimulovať poznávacie činnosti žiaka predpokladá uplatňovať vo vyučovaní predmetu proporcionálne zastúpenie a prepojenie praktického a teoretického poznávania. Výchovné a vzdelávacie stratégie napomôžu rozvoju a upevňovaniu kľúčových kompetencií žiaka. V tomto predmete budeme rozvíjať a skvalitňovať kľúčové kompetencie tvorivo riešiť problémy a spôsobilosti využívať informačné technológie.
.