• História a profil školy

• História školy

• História Michalovského školstva siaha do čias existencie žúp v Uhorsku, kde sa územie okresu rozprestieralo v Zemplínsko – Úžskej župe. Hraničnou čiarou medzi Zemplínskou a Úžskou   župou na území nášho okresu bola rieka Laborec. Južne pod Humenskými vrchmi na pravom brehu Laborca bola založená jedna z najstarších osád. Jej založenie sa datuje do 12. storočia. Dobré prírodné podmienky pre roľníčenie i pre pastierov, spolu s dôležitosťou miesta obchodnej cesty z Uhorska do Galécie i v neskorších rokoch dávali veľký význam rastu tejto obce a posledne mestu - Strážske.
            Za účelom prípravy kvalifikovaných odborníkov, pre poľnohospodárstvo vzniká v roku 1958 Poľnohospodárska učňovská škola v Strážskom. V roku 1960 je premenovaná na Poľnohospodárske odborné učilište. Od školského roku 1961 – 62 POU je pričlenené k n. p. ŠM Strážske. V roku 1982 prechádza organizačne do správy IVV MPVŽ SSR a zároveň sa mení jeho názov na Stredné odborné učilište poľnohospodárske.

V školskom roku 1979 – 80 je pri SOUP zriadená stredná škola pre pracujúcich so študijným odborom potravinársky priemysel a poľnohospodárstvo.

Po roku 1989 sa udiali zmeny aj v zameraní školy. V roku 1992 vznikla Stredná priemyselná škola dopravná, ktorá existovala súbežne s dievčenskou odbornou školou a poľnohospodárskym učilišťom. Neskôr bola dievčenská škola nahradená zaujímavejším študijným odborom a to školou podnikania.

Škola prešla procesom racionalizácie a 1. januára 2009 vznikla Stredná odborná škola. V roku 2020 bola v zmysle platnej legislatívy premenovaná na Strednú odbornú školu dopravy a služieb.

Dnes škola pripravuje a vychováva absolventov v zameraní na cestnú dopravu, ktorí u nás môžu študovať v odboroch prevádzka a ekonomika dopravy a dopravná akadémia. Veľkej obľube sa teší odbor ochrana osôb a majetku, v ktorom poskytujeme ako prvá škola na Slovensku aj duálne vzdelávanie v spolupráci so súkromnými bezpečnostnými agentúrami z blízkeho okolia. Popri štúdiu sa študenti môžu zdokonaliť znalosti cudzích jazykov v jazykovej škole.

Okrem toho má škola 3-ročný učebný odbor predavač2-ročné učebné odbory: stavebná výroba a praktická žena a poskytuje i nadstavbové štúdium v odbore podnikanie v remeslách a službách pre tých, ktorí pre svoje uplatnenie potrebujú maturitu. Budúcnosťou školy je spolupráca s lokálnymi zamestnávateľmi a prepojenosť na prax.