• Extra hodina - Účtovníctvo rodinného podniku

• Obsah učiva predmetu „Účtovníctvo rodinného podniku“ poskytne žiakom vedomosti umožňujúce aplikovať základné zákony ekonomiky a ekonómie pri riešení úloh tak v odborných predmetoch, ako aj v praxi. Predmet rozvíja ekonomické a logické myslenie žiakov a dáva teoretický základ pre správne posudzovanie a riešenie ekonomických problémov v danom odbore. Keďže našim cieľom je pripraviť fundovaných odborníkov do praxe, terajšia hodinová dotácia neumožňuje komplexne precvičovať učivo, najmä využívaním moderných softwérov a preto sme sa rozhodli zaviesť uvedenú extra hodinu.

Budeme sa snažiť vybaviť žiaka vedomosťami a zručnosťami potrebnými pri postupoch účtovania, pri vyhotovovaní a spracúvaní účtovných dokladov, analyzovaní výsledkov a využiť ich v riadení a kontrole najmä malého a stredného podniku v oblasti dopravy, ktorý žiaci po skončení štúdia sú oprávnení založiť. Teoretické poznatky predmetu Účtovníctvo budeme na extra hodinách aplikovať v programoch Alfa, Omega, Olymp a Neo Business Intelligence. Prostredníctvom programu Neo Business Intelligence sa žiaci naučia vyhodnotiť údaje z Omegy týkajúce sa predaja, obchodu, tržieb alebo nákladov a zobraziť ich v prehľadných analýzach a grafoch. Pomocou tohto inteligentného programu sa žiaci, a kvázi aj už budúci podnikatelia, nebudú musieť trápiť s tabuľkovými editormi a analýzou údajov, pretože tieto operácie za nich vyhodnotí samotný program.

Pri vyučovaní predmetu „Účtovníctvo rodinného podniku“ budú využívané počítače, internet, interaktívna tabuľa, dataprojektor, tlačiarne, žiaci sa naučia pracovať aj na elektronickej registračnej pokladni.

Predmet bude rozvíjať najmä finančnú gramotnosť, podnikateľskú, matematickú, čitateľskú, IKT gramotnosť i podnikateľské a ekonomické myslenie.

Predmet „Účtovníctvo rodinného podniku“ svojím obsahom rozširuje a prehlbuje učivo predmetu Účtovníctvo, s veľkým dôrazom na prepojenie predmetu s praxou. Tento predmet je v súlade s ŠVP a ŠkVP.